Start    Mapa strony    Kontakt  
     ABC Ogrzewania       Kalkulatory On-Line       Poradniki TV       Dlaczego Viessmann?      
Facebook Zobacz nasz profil na Pinterest Zobacz nasz kanał Youtube
Strona startowa  >> Koszty ogrzewania budynku
Koszty ogrzewania budynku
Koszty ogrzewania budynku

Koszty ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej stanowią od 70 do 90% rocznych kosztów eksploatacji budynku. Modernizując stary i nieefektywny system grzewczy możemy każdego roku uzyskać spore oszczędności na kosztach jego ogrzewania.
Nowoczesne rozwiązania systemów grzewczych zapewniają szczególnie niskie koszty ogrzewania, a przy tym są komfortowe, bezpieczne, przyjazne środowisku naturalnemu i pozwalają uniezależnić się od tradycyjnych paliw.

Kotły starego typu charakteryzują się małą elastycznością pracy i nie potrafią szybko reagować na zmieniające się temperatury zewnętrzne. Ich sprawność znacznie spada (nawet o kilkadziesiąt procent), przy pracy z niskim obciążeniem - przy małym zapotrzebowaniem na ciepło budynku.

Nie stanowi to problemu dla kotłów nowego typu o wysokiej sprawności pracy przy małym jak i maksymalnym obciążeniu, które mogą szybko reagować na zmieniające się temperatury zewnętrzne i płynnie regulować ilość dostarczanego ciepła maksymalnie oszczędzając paliwo.Zobaczmy jakie oszczędności na kosztach ogrzewania przyniesie wymiana starego kotła gazowego na nowoczesny system grzewczy z kondensacyjnym kotłem gazowym, kotłem na drewno, pompą ciepła, z instalacją kolektorów słonecznych do ogrzewania c.w.u. (instalacja solarna) oraz z systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja).
 
Podstawa porównania:
  • powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych: 160 m2
  • 4-rech mieszkańców
  • zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku: 19.200 kWh/rok (120 kWh/m2)
  • zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wody użytkowej: 4.880 kWh/rok
  • stary kocioł gazowy o mocy grzewczej: 27 kW
  • zużycie gazu ziemnego: 3.503 m3/rok

Dla domu o powierzchni 160 m2 ze starym kotłem gazowym, koszty ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) mogą wynieść 7.700 PLN w ciągu roku.Zamiast płacić 7.700 PLN rocznie za gaz rachunki mogą wynosić 5.180 PLN. Oszczędzimy 2.520 PLN na kosztach ogrzewania rocznie -  rachunki będą o ponad 30% niższe jeśli wymienimy stary kocioł na nowoczesny kocioł kondensacyjny.
W ciągu 10 lat kocioł kondensacyjny zarobi dla nas 33.200 PLN. Są to oszczędności na kosztach ogrzewania jakie uzyskamy jeśli ceny gazu każdego roku będą rosły o 6%. Oszczędności te będą jeszcze większe jeśli gaz będzie drożał o kilkanasście procent rocznie, co wydaje się bardziej prawdopodobne.

Jeszcze więcej pieniędzy zostanie nam w kieszeni jeśli z kotłem kondensacyjnym będą współpracować kolektory słoneczne, które wykorzystują bezpłatną energię słoneczną do ogrzewania c.w.u.. Rachunki za gaz zmniejszą się do 4.550 PLN - w porównaniu ze starym kotłem oszczędzimy ponad 40% na kosztach ogrzewania.

Największe oszczędności uzyskamy jeśli zastosujemy kocioł kondensacyjny, klektory słoneczne i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacja).
Wentylacja z odzyskiem ciepła dostarczy świeże powietrze do pomieszczeń podnosząc komfort w budynku i dodatkowo obniży koszty ogrzewania. Rachunki za gaz wyniosą jedynie 3.440 PLN - oszczędzimy aż 4.260 PLN w ciągu roku na kosztach ogrzewania, czyli ponad 55%.O 60% zmniejszą się koszty ogrzewania jeśli zastąpimy stary kocioł gazowy kotłem na drewno (zgazowującym drewno). Po 10-ciu latach w kieszeni zostanie nam aż 61.900 PLN.
Tutaj również możemy dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania stosując kolektory słoneczne i rekuperację. Dodatkowe oszczędności jakie przyniesie instalacja solarna będą stosunkowo niewielkie, ale kolektory wyeliminują konieczność uruchamiania kotła w lecie - ciepła woda użytkowa może być ogrzewana niemal wyłącznie przez kolektory.Największe oszczędności na ogrzewaniu uzyskamy dzięki pompie ciepła, która pobiera ciepło z gruntu (pompa grunt/woda), lub pobierającej ciepło z wody gruntowej (pompa woda/woda). Koszty ogrzewania z 7.700 PLN zmniejszą się do 2.650 PLN - oszczędzimy ponad 65% rocznie.
Tutaj również kolektory słoneczne przyniosą stosunkowo niewielkie oszczędności. Jednak, w okresie letnim instalacja solarna pokryje niemal całkowite zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania c.w.u. Zapewni to szybszą regenerację gruntu (szybsze zgromadzenie w gruncie zapasu ciepła, które następnie pompa ciepła będzie pobierać jesienią i w zimie), dodatkowo pompa ciepła nie będzie załączać się w lecie co wydłuży jej żywotność.Łatwiejsza w wykonaniu będzie instalacja pompy ciepła, która wykorzystuje ciepło z powietrza atmosferycznego. W odróżnieniu od pomp pobierających ciepło z gruntu lub wody gruntowej, które mogą pokryć całkowite zapotrzebowanie na ciepło budynku nawet przy temperaturach zewnętrznych -20 stopni C, pompa pobierająca ciepło z powietrza musi współpracować z dodatkowym źródłem ciepła np. kotłem grzewczym, grzałką elektryczną. Dodatkowe źródło ciepła będzie załączać się przy niskich temperaturach zewnętrzny np. poniżej -5 stopni C. 


Założenia:
Ceny paliw i energii brutto: gaz ziemny 2,20 PLN/m3, drewno opałowe 170 PLN/m.p., energia elektryczna w taryfie mieszanej noc/dzień 0,47 PLN/kWh.
Oszczędności po 10-ciu latach zostały określone przy założeniu stałego wzrostu cen paliw i energii o 6% rocznie.


Czym ogrzewać ?
 
W starej instalacji z kotłem gazowym najłatwiejszym sposobem modernizacji źródła ciepła będzie zastosowanie również kotła gazowego, a największe oszczędności na kosztach ogrzewania uzyskamy jeśli będzie to kocioł kondensacyjny.
 
W modernizowanym domu idealnym rozwiązaniem może być kocioł kondensacyjny wiszący, a w przypadku braku miejsca można zastosować kocioł stojący lub wiszący z zabudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).  
 
Nowoczesne kotły kondensacyjne są oszczędniejsze od tradycyjnych dzięki:
  • wykorzystaniu dodatkowego ciepła ze spalin (kondensacja), które w tradycyjnych kotłach tracone jest bezpowrotnie do atmosfery
  • najnowszej generacji palnikom promiennikowym (palniki MatriX), które skuteczniej przekazują ciepło wodzie grzewczej od tradycyjnych palników, dopasowują ilość wytwarzanego ciepła do aktualnego zapotrzebowania na ciepło budynku w szerokim zakresie mocy grzewczej
  • układom kontrolującym spalanie (Lambda-Pro-Control), które zapewniają zawsze maksymalne wykorzystanie energii zawartej w paliwie w czasie normalnej eksploatacji kotła
  • wymiennikom Inox-Radial o dużej skuteczności przekazywania ciepła ze spalin wodzie grzewczej i dużej trwałości – wykonane ze stali szlachetnej wysokiej jakości (z dodatkiem tytanu i molibdenu) i o specjalnej konstrukcji, która zapewnia maksymalne odebranie ciepła ze spalin
 
 Niskie koszty ogrzewania uzyskamy również stosując kotły na drewno - kotły zgazowujące drewno. Zamieniają one drewno na gaz, który następnie jest spalany. Pracują z wysoką sprawnością i są przyjazne dla środowiska.
 
 
Pompy ciepła zapewniają najniższe koszty ogrzewania i pracują bezobsługowo. Do ogrzewania wykorzystują głownie bezpłatną energię zgromadzoną w gruncie, wodzie gruntowej i powietrzu atmosferycznym. Przy pomocy energii elektrycznej zamieniają ją na komfortowe ciepło grzewcze.
Nowoczesne pompy ciepła ogrzewają wodę zasilającą instalację grzewczą budynku do temperatury 65°C. Dzięki czemu pompa ciepła może współpracować z grzejnikami, a możliwość pozostawienia „starych” grzejników obniża koszty inwestycji i eliminuje niechciany remont. 
 
 
Bezpłatną energię wykorzystują również kolektory słoneczne, które jako dodatkowe źródło ciepła mogą współpracować z kotłem grzewczym czy pompą ciepła. Są idealnym uzupełnieniem głównego źródła ciepła również w modernizowanym budynku. Instalacja solarna do wspomagania ogrzewania ciepłej wody użytkowej oszczędzi do 60% kosztów jej ogrzewania w ciągu roku. Przy czym żywotność kolektorów wysokiej jakości wynosi minimum 20 lat.
 
 
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) polega na kontrolowanym usuwaniu powietrza z pomieszczeń obciążonych wilgocią i intensywnymi zapachami (kuchnia, łazienka, toaleta). Świeże powietrze (z zewnątrz budynku), przepływa przez wymiennik ciepła znajdujący się w centrali wentylacyjnej, gdzie jest wstępnie ogrzewane przez powietrze usuwane z budynku. Ogrzane i oczyszczone świeże powietrze rozprowadzane jest następnie przewodami do pomieszczeń stałego przebywania (np. salon, sypialnia).
 
Wentylacja z odzyskiem ciepła dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń w ilości i czasie zgodnym z zapotrzebowaniem, oraz obniża koszty ogrzewania budynku.
 
 
Przy wyborze sposobu ogrzewania konkretnego budynku istotne będzie określenie kosztów inwestycji i oszczędności na kosztach ogrzewania jakie uzyskamy dzięki modernizacji. Mogą się one różnić w zależności od przyjętych rozwiązań i zakresu koniecznych robót.
 


 Konfigurator produktów
    Zgłoś błąd na stronie   |  Polityka prywatności Zastrzeżenia prawne |  © Viessmann Sp. z o.o.

Nowości Viessmann - targi ISH Frankfurt 2015 - zobacz film oraz zdjęcia

Piece grzewcze  |  Piece gazowe  |  Piece kondensacyjne  |  Piece na drewno  |  Wymiana co  |  Koszty ogrzewania